Međunarodni dan socijalnih pedagoga

2.10.2024

Povodom Međunarodnog dana socijalnih pedagoga, koji se obilježava 2. listopada, pitali smo pacijente što rade naše socijalne pedagoginje, odnosno koja je njihova uloga u terapijskom timu. „Pomoć u kontroli ljutnje", „psihoedukacija o vlastitom stanju", „edukacija i  integracija ljudi i djece na marginama društva", „prenošenje pacijentima kvalitetne informacije", „podučavanje osoba koje imaju problema s ponašanjem", „potpora osobama u nevolji" samo su neki od njihovih odgovora. Iako katkad možda nisu u potpunosti svjesni svrhe određenih aktivnosti, iz njihovih odgovora jasno je da su socijalne pedagoginje važne članice našeg interdisciplinarnog i multiprofesionalnog  tima.
 
Pa… što zapravo rade socijalni pedagozi?
 
Socijalni pedagog je stručnjak koji se bavi prevencijom, detekcijom, dijagnosticiranjem, ranim intervencijama i tretmanom, procesuiranjem i brigom za djecu, mlade i odrasle osobe s rizikom za poremećaje ili s poremećajima u ponašanju, te njihovim socijalnim okruženjem.
 
Bavi se planiranjem i provedbom stručnog rada (individualnog i grupnog), odgojno-savjetodavnog rada, izvaninstitucionalnog rada, te rada usmjerenog na životni prostor pojedinca. Kod korisnika razvija različite vještine, npr. empatiju, odgovornost za vlastiti profesionalni razvoj, samopromatranje, interpersonalnu komunikaciju. Surađuje s obitelji korisnika, s ostalim osobama u okruženju korisnika, s interdisciplinarnim timovima itd. Priprema, vodi i evaluira sociopedagoške projekte i obavlja analitičko-istraživački rad za potrebe prakse. 
 
Socijalna pedagogija u okviru psihijatrije danas pomaže u psihosocijalnoj rehabilitaciji pacijenata, njihovoj reintegraciji u zajednici, osnaživanju kvalitete socijalnog funkcioniranja pojedinaca, te identifikaciji i suočavanju s rizičnim i zaštitnim čimbenicima kako na razini pojedinca tako i na razini njegove/njezine zajednice. 
 
U svakodnevnom kliničkom radu socijali pedagozi su važni suradnici koji, kao dio multidisciplinarnog tima, u okviru svojih profesionalnih kompetencija rade na otklanjanju problema koji osobama onemogućavaju svakodnevno funkcioniranje i međuljudske odnose. Svojim radom doprinose osobnom napretku i dobrobiti pacijenata.  
 
U ŽSB Insula socijalne pedagoginje rade s pacijentima svih dobnih skupina u ambulantnom, dnevnobolničkom i bolničkom liječenju. Provode Trening socijalnih vještina, Trening komunikacijskih vještina, Trening kontrole ljutnje, Metakognitivne treninge, Program smanjenja stresa te sudjeluju u aktivnostima prostora radne terapije.


  



This website uses cookies for better user experience and functionality. Learn more | Cookie Settings