Terapijski pas

1.3.2016

2010 godine naša Bolnica uvela posve novi način terapijskog rada s bolesnicima, a to je terapija potpomognuta životinjama.
 

Ponosni smo što je od 2010 godine naša Bolnica uvela posve novi način terapijskog rada s bolesnicima, a to je terapija potpomognuta životinjama ("Animal Assisted Therapy").

Do 2015. godine u tome nam je pomagao terapijski pas labrador Mak koji nam je dodijelio Centar za rehabilitaciju Silver iz Zagreba.

Nakon neočekivanog i preranog gubitka našeg Maka koji je nas je trajno osvojio toplinom svojega srca, na njegovo radno mjesto došao je mladi Aron, također crni labrador.
Aron nam dolazi iz Hrvatske udruge za školovanje pasa vodiča i mobilitet iz Zagreba.

Svi terapijski psi prolaze specijalno školovanje kako bi se osposobili da pomažu u terapijskom procesu liječenja. 

Po završetku školovanja terapijski pas ima više zadaća i može imati vrlo uspješan utjecaj u procesu liječenja. Pas pomaže osobama s duševnim i intelektualnim poteškoćama, djeluje kao motivator u svakodnevnim životnim aktivnostima, pridonosi boljoj socijalizaciji, pospješuje emocionalno socijalni razvoj, razvoj motoričkih sposobnosti i drugo. 

Psi reagiraju na dodir, smijeh, gestu i pogled, te se kraj njih osoba osjeća potrebno. Poboljšavaju raspoloženje i doprinose osjećaju osobnog zadovoljstva, te rušenju barijera bolesti, nesebično nam nude prijateljstvo, suosjećanje, bezuvjetno prihvaćanje, daju nam osjećaj sigurnosti. Pas nas potiče na smijeh i igru, čime se smanjuje nasilno i agresivno ponašanje, te povećava sigurnost u socijalnim odnosima.

Opće je poznato da pas djeluje opuštajuće i smirujuće na ljude te samim time olakšava voditelju terapijskog psa postizanje zadanih ciljeva u radu s pacijentom. Pozitivni učinci programa terapijskog rada s psom mogući su na: senzomotoričkom, misaonom, komunikacijskom, psihosocijalnom te emocionalnom planu.


  



This website uses cookies for better user experience and functionality. Learn more | Cookie Settings